Půjčujete si od finanční instituce nebo zprostředkovatele?

Půjčku vám dnes již poskytne téměř kdokoli. V České republice mohou úvěry a půjčky poskytovat buďto samotné instituce, jejichž činnost je zaštítěna vlastním kapitálem, nebo (což je více pravděpodobné) zprostředkovatelé, které můžeme charakterizovat jako obyčejné obchodní zástupce. Ti pod hlavičkou konkrétní firmy sjednávají nejrůznější druhy půjček, aniž by sami měli kapitál, ze kterého by mohli finanční prostředky poskytovat. Tito zprostředkovatelé mají pochopitelně za každou duši (podepsanou smlouvu) zajímavou provizi.

A není to vlastně úplně jedno?

Pokud žádáte o úvěr, či půjčku, doufáte, že vám instituce nabídne optimální produkt vycházející z vašich potřeb a požadavků. S tímto jednáním se můžete setkat u bankovních domů nebo jiných seriózních finančních institucí. Praxe v České republice však bohužel poukazuje na skutečnost, že zprostředkovatelé nabízejí finanční produkty ne dle požadavků a možností klienta, ale dle toho, jak vysokou provizi za konkrétního zákazníka dostanou. V mnohých případech si také již zmíněnou provizi nechají vyplatit dvakrát – jednou od samotného žadatele o půjčku, podruhé od instituce, pro kterou zprostředkovatel pracuje.

O čem hovoří statistiky?

Dle nejnovějších průzkumů a kontrol České obchodní inspekce, vyplouvá na povrch, že k pochybení v oblast poskytování půjček a úvěrů dochází téměř v 56 %! Na nejvíce nekalých praktik a podvodníků můžete natrefit v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Nejlépe jsou na tom naopak v kraji Ústeckém a Libereckém.  Pokud chcete mít jistotu, vsaďte na půjčky bez zprostředkovatele. Jejich seznam naleznete zde.

Přečtěte si:  Kde je nízká půjčka nejvýhodnější?