Půjčka na auto – na co si dát pozor?

Plánujete si koupit nový nebo ojetý automobil, ale nemáte na jeho financování peníze? Pokud je to tak, rozhodně je možné vzít si auto na splátky. Tedy využijete úvěrový produkt, kterým je půjčka na auto. Dnes tento typ půjčky nabízejí jak banky, tak samozřejmě i nebankovní společnosti. U bank je jistota nízkého úroku, zatímco u nebankovních společností je zase jistota rychlého a bezproblémového vyřízení. Pojďme se však podívat na možné problémy, které mohou existovat.

Půjčka na auto se může i prodražit

Tím největším rizikem jsou určitě úrokové sazby. Zvláště u nebankovních společností může být vše nastaveno tak, že cenu vozu v rámci splátek i přeplatíte. Na to je samozřejmě třeba při sjednávání myslet a vše si dobře pohlídat. A to nejenom úrokové sazby, ale také RPSN, stejně jako případné poplatky, které mohou být součástí daného úvěru. Jelikož ale existuje řada poskytovatelů, máte možnost si ty jednotlivé porovnat, stejně jako máte možnost využít jiného, který bude vyhovovat více.

Kdo daný vůz vlastní?

I to je dobrá otázka, kterou je třeba si zjistit. Například u leasingu je známé, že majiteli je až do doby poslední splátky leasingová společnost, nikoliv vy jako kupující. Obecně ale platí, že půjčka na auto dnes umožní, abyste si vůz napsali na svou osobu právě vy. Tedy bude od samotného počátku váš vlastní. To může přinášet i výhody v tom, že si sami sjednáte vyhovující povinné ručení a sami se rozhodnete, zda chcete pojistku havarijní. U leasingu totiž velmi často dochází k tomu, že obě pojistky již jsou sjednány a jsou v ceně.

Pozor i na možnost automobil prodat

Další důležitou otázkou, která souvisí s možným rizikem, je to, zda vlastně můžete vůz prodat. Odpověď byste měli najít v samotné smlouvě. Zde velmi část platí, že půjčka na auto toto neumožňuje. Pokud si daný automobil koupíte, je třeba ho vlastnit až do té doby, než splatíte poslední splátku. To může být poměrně rizikové. Zvláště potom v situacích, kdy:

  • Kupujete výrazně starý ojetý vůz
  • Auto není v dokonalém technickém stavu
  • Máte rozloženy splátky na nejdelší možnou dobu

Jak je to s velkým technickým průkazem?

I když je auto psané na vás a tedy fyzicky vaše samotné, neznamená to, že můžete mít u sebe jeho velký technický průkaz. Ten totiž mnohdy vyžaduje právě úvěrová společnost. A to jako způsob ručení, stejně jako proto, aby vám znemožnila auto prodat a tak porušit smlouvu. Přesto ale jsou situace, jak se k němu můžete krátkodobě dostat. A to v rámci situace, kdy potřebujete projít technickou kontrolou. Zde jeden z poskytovatelů tohoto typu úvěru jasně uvádí: „Zašlete nám vyplněný a podepsaný formulář, který je umístěný na našich webových stránkách www.homecredit.cz/klientska-zona/auto-na-splatky/dokumenty-ke-stazeni, na adresu společnosti – Home Credit a.s., Nové sady 996/25, 602 00 Brno. Vaši žádost můžete i nascanovat a poslat nám na email boa@homecredit.cz.“

Půjčka na auto
jingoba / Pixabay