Obsah článku
Problémový nájemce dokáže napáchat pronajímateli nemalé škody a na čas mu udělat ze života i peklo. Není výjimkou, že se poměrně velká část pronajímatelů musí potýkat s neplatiči či dokonce dlužníky v exekuci. Všechny takové situace jsou velmi nepříjemné a jejich řešení může trvat i několik měsíců či dokonce let. Naštěstí se jim však můžete vyhnout ještě předtím, než vzniknou, a to díky obezřetnosti a znalosti zákonů.
V první řadě je vždy důležité sepsání nájemní smlouvy
Pronájem bytu se vždy opírá o nájemní smlouvu, v níž by měly být striktně vymezeny veškeré podmínky a práva. Jedině takovým způsobem se můžete vyhnout možným nepříjemnostem a zdlouhavému vymáhání nájemného či úhrady nákladů za škody způsobené na vybavení či samotném bytu. Nejlepší volbou je poradit se přímo s notářem či advokátem, kteří již znají veškerá úskalí pronájmu nejen z právního hlediska.
Poměrně často je využíván notářský zápis se svolením k vykonatelnosti, díky čemuž se můžete vyhnout případům, kdy budete moci zrychlit proces vymáhání nájemného. Jestliže tedy nebude nájemník schopen uhradit nájemné, můžete ho vystěhovat a případně nezaplacené nájemné vymáhat exekučně. V tomto případě nemusíte čekat na posvěcení rozhodnutí soudem a překážkou není ani vyhlášení osobního bankrotu.
Zároveň je možné využít takzvaný exekutorský zápis, v němž exekutor zaznamená stav bytu a vybavení před nastěhováním nájemníka. V případě, že dojde k poškození vybavení, můžete tento zápis jednoduše využít jako věrohodný dokument k doložení jeho dřívějšího stavu. Soud bude moci poté jednoduše zhodnotit, jaké škody na vybavení vznikly a zároveň vyčíst i náklady k uhrazení.
Nebojte se svého nájemce dopředu pořádně prověřit
Jestliže je pro vás problémový nájemce noční můrou, můžete se mu pokusit vyhnout jeho podrobným prověřením. To můžete provést různými způsoby, ale většinou si vystačíte pouze s připojením k internetu. Běžně je možné online nahlédnout například do Insolvenčního rejstříku či Centrální evidence exekucí, díky čemuž zjistíte, zda si žadatel o nájem neprochází exekučním či insolvenčním řízením.
Prohledat však můžete i sociální sítě nebo obchodní rejstřík, kde může být uvedeno například pozastavení živnosti, což obvykle lze pokládat za podezřelé. Není od věci uspořádat s nájemníkem i menší pohovor, kde se ho zeptáte na veškeré důležité informace a poznáte, o koho se zhruba jedná – samozřejmě je nutné počítat s tím, že nemusí vždy mluvit úplnou pravdu.
Vybavení bytu vám může být kdykoliv zabaveno exekutorem
Pokud se váš nájemník již nachází v exekučním řízení, jste jen kousek od možných problémů. Exekutor má možnost zabavit jakékoliv vybavení v bytě či domě, kde se dlužník nachází, přičemž nezáleží na tom, zda se jedná o trvalé bydliště či naopak. Jedinou možností je doložení dokumentů, z nichž je patrné, že je vybavení vaším majetkem – ideální je kupní smlouva či faktura.